اقلیمیدرباره قشم

شرایط اقلیمی جزیره قشم

شرایط اقلیمی جزیره

قشم در گروه سرزمین‌هاى گرم و خشک قرار دارد و این در حالى است که رطوبت نسبى هوا در قشم زیاد است. فشار هوا در قشم بین ۱۰۱۵ تا ۱۰۱۸ میلى‌بار جیوه است که در تابستان به دلیل گرماى زیاد، فشار هوا به کمتر از ۱۰۰۰ میلى‌بار مى‌رسد.

دماى متوسط سالیانه جزیره قشم حدود ۲۶٫۵ درجه سانتى‌گراد، با متوسط حداکثر و حداقل دماى روزانه به ترتیب ۳۳ و ۱۸ درجه سانتى‌گراد است. اختلاف درجه حرارت فصلى این جزیره بسیار زیاد است. گرم‌ترین زمان‌ها ۱۰ تیر تا ۱۰ شهریور و سردترین ماه‌ها دى و بهمن است. در جزیره قشم حداکثر و حداقل دماى مطلق ۴۸ و صفر درجه سانتى‌گراد به ثبت رسیده است.

درجه حرارت آب دریا در سطح، از حداقل ۲۲ درجه سانتى‌گراد در زمستان تا حداکثر ۳۲ درجه سانتى‌گراد در تابستان تغییر مى‌کند. درجه حرارت آب به ازاى هر پنج متر افزایش عمق، یک درجه سانتى‌گراد کاهش مى‌یابد.

دو جزر و دو مد در مدت شبانه‌روز در اطراف جزیره قشم رخ مى‌دهد که اختلاف ارتفاع متوسط آنها ۲ تا ۳ متر است. امواج دریا در اطراف قشم اغلب کمتر از یک متر ارتفاع دارند و از این‌رو مى‌توان دریاى اطراف قشم را یک دریاى آرام خواند. اما در سواحل جنوبى و شرقى گاه امواج بلندتر از ۳ متر نیز قابل مشاهده است.

جریان‌هاى دریایى اصلى اطراف جزیره حاصل جزر و مد بوده و سریع‌ترین آن در محدوده بین پل و لافت کهنه قابل مشاهده است و سرعت آن به ۳ گره دریایى مى‌رسد. جهت جریان در هنگام مد به طرف غرب و در هنگام جزر به طرف شرق است.

میزان شورى آب دریا در اطراف قشم ۳۵ در هزار و رنگ آب دریا بیشتر سبز مغز پسته‌اى و در برخى موارد آبى رنگ است

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن