جاذبه های گردشی

جزیره هرمز

جزیره هرمز

هُرمُز

شب های هرمز
هرمز در شب

جزیره هرمز بیضی‌شکل و گنبدی نمکی در خلیج فارس و در ۱۶ کیلومتری بندرعباس است. این جزیره را به علت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس می‌دانند. همین موقعیت است که آن را در طول تاریخ، از نظر راهبردی و بازرگانی از اهمیت خاصی برخوردار ساخته‌است.

تاریخچه و سرگذشت جزیره هرمز

تاریخچه کلی آن این است که در زمان های دور در میناب یک بندری بود بنام هرمز که میناب کنونی روی خرابه های بندر هرمز بنا شده، در اوایل دوران مغول این شهر بسیار پر رونق بوده است که پس از حمله مغول ها ورق برمی گردد و مردم آن شهر به جزیره قشم و بعدها به جزیره هرمز که آن زمان اسمش زرون یا جرون که پرتغالی ها آن را گمبرون می گفتند فرار و کوچ می کنند و میان خودشان اسم گمبرون را به یاد شهر خود هرمز می نامند و طی گذشت چند صد سال نام آن به هرمز تغییر می کند.

همچنین لازم به ذکر است که این جزیره سال های زیادی مستعمره پرتغالی ها بوده که در سال ۱۶۳۲ میلاذی توسط شاه عباس از چنگ پرتغالی ها بیرون کشید.

 

هرمز و کوه های خوراکی

در جزیره هرمز کوه هایی هستند که دارای رنگ های سفید، زرد و قرمز و یا تلفیقی از این رنگ ها است، مردم محلی از خاک این کوه ها در غذا های خود به عنوان ادویه که با آن انواع سس ها و مربا ها و ترشی و نان درست می شود مورد استفاده قرار می دهند.

خاک و کوه هرمز
خاک و کوه هرمز

این کوه ها که مردم بومی به آن گلک می گویند در جنوب جزیره قرار دارد که در مصارف رنگ سازی و سرامیک سازی مورد استفاده است.

اطلاعات بیشتر از هرمز

  • این جزیره از طبقات رسوبی و آتشفشانی ساخته شده است.
  • استخراج و صادرات خاک سرخ جزیره هرمز.
  • این جزیره وابسته به قشم و بندرعباس می باشد.
  • جزیره هرمز به بهشت زمین شناسان معروف است چون از تنوع خاک بسیار بالایی برخوردار است.

اشغال جزایر خلیج فارس توسط پرتغالی ها

در قرن ۹ خورشیدی دریانورد پرتغالی که برای به سلطه در آوردن شهر ها به آسیا سفر کرده بود به طور اتفاقی سر از خلیج فارس در آورد و پس از دیدن موقعیت مناسب جزایر طرحی را آماده کرد برای به تصرف در آوردن آن در سلطه پرتغال و پس از گفت و گو با پادشاه وقت مجوز حمله و تصرف آن مناطق را از پادشاه گرفت و پس از کشتار زیادی توانست آن مناطق را به تصرف خود در آورد.

ناگفته نماند که مردم آن مناطق به دفعات تصمیم به نابودی این سلطه گری گرفته و حمله هایی را انجام داده و موفق نشدن و سرانجام شاه عباس سرباز خود را که امام قلی خان نام داشت با لشکری به جنوب اعظام کرده و پرتغالی ها را بیرون راندند .

لازم به ذکر است که پرتغالی ها بیش از یک قرن بر جزیره قشم، هرمز و هنگام سلطه داشتند. (جزیره هرمز)

تور مجازی جزیره هرمز

 

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن