درباره قشم

معرفی جزیره قشم

معرفی جزیره قشم

معرفی جزیره قشم

جزیره قشم با یکهزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس با ظرفیت های فراوان طبیعی ، تاریخی و گردشگری در جنوب ایران قرار دارد.

سه مسیر دریایی(اسکله شهید حقانی بندرعباس به اسکله شهید ذاکری قشم )، هوایی (فرودگاه بین المللی قشم) و زمینی( تردد خودرویی با لندینگ کرافت بین دو بندر پهل و لافت ) راه های سفر به قشم می باشند.

راهنمای گردشگری: 

ژئو پارک جهانی قشم :

ژئوپارک جهانی قشم یکی از نخستین ژئوپارک های شبکه جهانی می باشد که در اردیبهشت ماه۱۳۹۶ از امتیاز ارزشمند ژئوپارک جهانی یونسکو برخوردار گردید. این ژئوپارک با پوشش سراسری جزیره قشم ، هنگام و خلیج دیرستان و پهنه جنگلهای حرا یکی از بزرگترین ژئوپارک های جهان است .

– ساعات بازدید از ژئوسایت های ژئوپارک جهانی قشم  از ساعت ۸ صبح الی غروب خورشید است .

– در هنگام بارندگی به دلیل لغزندگی و خطر سقوط ژئوسایت ها تعطیل می باشند.

– هرگونه تصویربرداری خارج از عرف اماکن عمومی(عروسی- مدلینگ) در ژئوسایت ها ممنوع و متخلف تحت پیگرد قرار خواهد گرفت.

ژئوسایت گنبد نمکی و غارهای نمکدان :

گنبد و غارهای نمکدان در ۱۳۰ کیلومتری شهر قشم با ۲۰ کیلومتر جاده خاکی همراه با پیاده روی در مجاورت روستای کانی قرار داد . این گنبد دارای دهانه های متعددی از جمله طولانی ترین غارنمکی جهان به طول ۶۵۸۰ متر می باشد.

با توجه به جنس و سستی دیواره و سقف امکان ریزش آن به ویژه در دهانه ورودی غار با خطرات بالقوه همراه است، لذا افراد عادی می توانند از بخش N1این سایت با اطلاعات جامعی که از سوی راهنمایان مدیریت ژئوپارک جهانی قشم ارائه می شود بازدید کنند.

افراد حرفه ای و غار نورد هم با گرفتن مجوز و همراه داشتن تجهیزات مورد نیاز می توانند از فضای شگفت انگیز غار N3 بازدید کنند.

ژئوسایت دره ستاره ها: در فاصله ۱۵کیلومتری شهر قشم و در مجاورت روستای برکه خلف ، دره زیبای ستاره ها واقع شده است.  فرسایش آب و باد در لایه های متفاوت رسوبی و مارن موجب شکل گیری ساختارهای زیبا در آن منطقه شده است.

موزه ژئوپارک:موزه جهانی ژئوپارک قشم در ضلع شمالی مجتمع تجاری ستاره قشم ، یکی از کاملترین موزه های حیات وحش ایران از جهت تنوع زیستی است که بیش از سه هزار نمونه جانوری را در خود جای داده است.

بام قشم:درفاصله ۷۵ کیلومتری شهر قشم و بخش غربى جزیره و در حد فاصل روستای بندر سلخ (در جنوب) و روستاى طبل (در شمال)، ارتفاعات موسوم به بام قشم قرار دارد. بام قشم فلاتى نیمه مرتفع است که گسترده‌ترین بخش مرتفع جزیره را تشکیل مى‌دهد .

جزایر ناز:این جزایر در ساحل جنوبی در فاصله ۲۲ کیلومتری شهر قشم قرار دارند . در زمان جزر می توان پیاده بر روی ماسه های نرم و مرطوب آن قدم زد و به جزیره دست یافت و در هنگام مد، مسیر ماسه ای جزایر به زیر آبهای نیلگون فرو رفته و دسترسی به جزایر را غیرممکن می سازد.

لاک پشت های پوزه عقابی: لاک پشتهای پوزه عقابی هرساله از اواسط بهمن ماه برای تخم گذاری به ساحل روستای شیب دراز (در فاصله ۴۸ کیلومتر شهر قشم)  پناه می آورند. پس از گذشت دو ماه هزاران بچه لاک پشت جزیره را به سمت خلیج فارس ترک می کنند.

خلیج دلفین ها:در حدفاصل جزیره قشم و سواحل غربی جزیره هنگام محیط امن و زیستگاهی غنی برای گونه ای از دلفینهای خلیج فارس به نام دلفین بینی بطری بوجود آمده است. تماشای دلفینها از طریق سفر دریایی از دو اسکله شیب دراز( ۴۸کیلومتری شهر قشم ) و کندالو ( ۵۰کیلومتری شهر قشم ) امکان پذیر می باشد.

صنایع دستی : صنایع دستی جزیره شامل رشته های گلابتون دوزی ، لنج سازی، نقش حنا و … می باشد. تهیه و خرید صنایع دستی قشم از فروشگاه های صنایع دستی در شهر قشم( مجتمع سیتی سنتر۱)- پارک شهر سوزا- روستای برکه خلف- روستای گیاهدان- اسکله تفریحی سهیلی –مجموعه تفریحی پارک کروکودیل نوپک و محوطه غار تاریخی خوربس امکان پذیر می باشد.

جنگل حرا (مانگرو):در سواحل شمالی جزیره، جنگل دریایی حرا با درختچه هایی که ریشه در آب شور دریا دارند ، چشم انداز زیبا و زیستگاه امنی برای پرندگان بومی و مهاجر بوجود آورده است. بازدید از این جنگل زیبا از سه اسکله گورزین (۷۳ کیلومتری شهرقشم)، سهیلی(۷۷ کیلومتری شهر قشم) و اسکله طبل(۸۰کیلومتری شهر قشم) امکان پذیر می باشد.

پارک کروکودیل:این پارک اولین پارک پرورش کروکودیل خاورمیانه و کشور می باشد که در کیلومتر ۷ بزرگراه خلیج فارس، مسیر قشم به درگهان قرار دارد.

بندر تاریخی لافت:بندر تاریخی لافت (۶۰کیلومتری شمال غربی شهر قشم و ۳ کیلومتری اسکله لافت ) در ساحل شمالی جزیره قشم قرار دارد. از آثار تاریخی این منطقه می توان به قلعه نادری و چاههای تلا (Talaa) و بادگیرها اشاره کرد.

پیر تم سنیتی: این سازه مذهبی که به نام بی بی مریم نیز موسوم است در شمال روستای تم سنیتی (۳۵کیلومتری شهر قشم)  قرار دارد.

قبرستان انگلیسی ها: این قبرستان در غرب روستای باسعیدو(۱۲۵کیلومتری شهر قشم ) در داخل حیاطی تقریبا چهار گوش قرار گرفته است.

قلعه پرتغالی ها:قلعه پرتغالی ها در محله مِسنی شهر قشم قرار دارد. سازه­های موجود در این قلعه شامل، چهار برج دیده بانی، آب انبار بزرگ مرکزی، آب انبار کوچک، اتاق انبار مهمات، استراحتگاه نگهبان،کارگاه تعمیر توپ و قسمتهای دیگر می باشد.

غار خوربس :غار خوربس در فاصله ۱۰کیلومتری جنوب­غربی شهر قشم از نوع غارهای طبیعی است که در اثر فرسایش، دالان­های کوچکی در داخل آن ایجاد شده است.

تنگه چاهکوه:در فاصله ۹۳ کیلومتری غرب شهر قشم و در مجاورت روستای چاهوی شرقی تنگه اعجاب انگیز چاهکوه قرار داشته که حاصل گسل و فرسایش است.

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن